ReviewsStuurwiel Reviews

Turn Racing R320 Stuurwiel en BP2 Button Plate


Al ruim 2 jaar hebben wij een goede relatie met onze Amerikaanse vriend Zach Hodgson van Turn Racing. Eerder mochten wij voor Turn Racing natuurlijk al het R20 Evo stuurwiel reviewen. Dit keer is het echter de beurt voor een nieuwer familielid uit de line-up van Turn Racing, namelijk het R320 stuurwiel. De vorige keer hebben wij het R20 Evo stuurwiel getest met een Fanatec Universal Hub, bij het R320 stuurwiel hebben wij Turn Racing’s eigen BP2 Sim Racing Button Plate meegestuurd gekregen voor een volledige Turn Racing ervaring.

Op het moment van schrijven is dit losse R320 stuurwiel verkrijgbaar voor een prijs van €141,95. De BP2 Turn Racing Button Plate die wij er op gaan schroeven heeft een prijskaartje van €344,95. Mocht je echter zelf al shifters hebben (bijvoorbeeld een Magnetic Paddle Module of een Advanced Paddle Module op je Fanatec Podium hub) dan kan je er ook voor kiezen deze button box te bestellen zonder de schakelmodules. In dit geval zal de prijs zakken naar €238,95. Om een Fanatec Podium Hub te gebruiken, welke wij ook gaan gebruiken in deze review, heb je een extra 10mm spacer nodig. Deze 10mm spacer is verkrijgbaar voor een additionele €17,11.

Verpakking & Inhoud

In een grote bruine doos werd het pakket door DHL bij ons afgeleverd, hierin vonden wij de 3 kleine dozen van Turn Racing. Een doos voor het losse stuurwiel, een doos voor de button plate en een klein doosje voor de 10mm spacer. Het betreft zwarte glossy dozen met een chique minimalistische uitstraling. Belangrijker is natuurlijk de inhoud, waar wij enorm naar uitkijken. Doordat Turn Racing in de Verenigde Staten gevestigd is moesten wij echter nog wel wat importkosten betalen. Dit kwam neer op ongeveer €28,-. Op zich is dit natuurlijk geen ramp, maar wij willen het wel graag even vermelden zodat je niet voor onverwachte kosten komt te staan.

In de doos van de R320 treffen wij uiteraard zoals verwacht het stuurwiel aan. Deze zat netjes in beschermfolie gewikkeld om eventuele schade te voorkomen. De inhoud van de doos die wat interessanter is dat is die van de BP2 Sim Racing Button Plate, deze zit namelijk behoorlijk vol. Om te beginnen zit uiteraard de button plate zelf in deze doos. Deze wordt vergezeld door het nodige bevestigingsmateriaal om deze aan het stuurwiel en een QR systeem te bevestigen. Voor de verbinding met de PC vinden wij een stevige krulkabel RJ45 naar USB-A en een USB verlengkabel. Bijzonder is dat er ook een kleine behuizing bij zit waarin je de USB kabels met elkaar kan verbinden EN aan een aluminium t-slot profiel kan bevestigen. Tot slot vinden wij nog een extra setje paddles en een vel met stickers om de button box helemaal naar eigen smaak in te richten.

Het Stuurwiel

Het R320 Stuurwiel is zoals de naam allicht al doet vermoeden een stuurwiel met een diameter van 320mm. De basis van het stuur bestaat uit een zwart geanodiseerde aluminium plaat met in het midden het gele Turn-logo lichtjes uitgefreesd. Om dit logo heen zit een gatenpatroon met een diameter van 70mm welke gebruikt kan worden om het stuur te bevestigen aan een buttonbox of direct op een quick release systeem. In plaats van suède is er voor de handgrip ditmaal gebruik gemaakt van een stevige rubber soort die zonder enige vorm van onderhoud jaren mee zou moeten gaan.

Het eerste dat ons opvalt zodra wij het R320 stuurwiel uit de doos halen is dat hij al meteen zeer lekker in de hand ligt. De dikke rubberen handvatten voelen stevig aan maar zijn niet overdreven hard, waardoor het wiel erg degelijk aanvoelt. Dit in combinatie met de grote diameter van het stuur geeft je het gevoel dat je elke machine op de baan makkelijk kan temmen. Het voordeel voor het kiezen van rubber is dat je er niet super voorzichtig mee hoeft te zijn. Daar waar je bij suède en leer het beste met handschoenen kan rijden voor het mooi houden en een langere levensduur maakt het bij rubber eigenlijk niets uit.

De Button Plate

De BP2 Sim Racing Button Plate is een standalone button box met (net zoals het stuurwiel) een 70mm gaten patroon. Hierdoor kan deze op verschillende barebone stuurwielen worden bevestigd. Een volledig overzicht van compatibele stuurwielen is terug te vinden op de website van Turn. De BP2 heeft een plastic behuizing en is voorzien van een ruim aantal functionaliteiten. Naast een stevig paar magnetische shifters bevat de buttonbox 6 drukknoppen, 2 rotary encoders die ook als drukknop gebruikt kunnen worden en maar liefst twee 7-in-1 funky switches. Al deze inputs worden via een stevige krulkabel (en meegeleverde verlengkabel mocht deze nodig zijn) met een RJ45 stekker naar USB-A doorgegeven aan je computer.

In onze handen voelt de BP2 lekker licht aan. Door de plastic behuizing lijkt de button plate relatief fragiel, maar niets is minder waar. De button plate is namelijk voorzien van aluminium delen op de punten waar het nodig is. Zo zitten er bijvoorbeeld metalen hulzen in het gaten patroon om er voor de zorgen dat het contact van je stuurwiel tot aan je quick-release systeem volledig van metaal is. Hierdoor is het contact goed stevig en is de flex nihil.

Zoals al eerder aangegeven heeft de BP2 button plate een aardig arsenaal aan input mogelijkheden. Zo is hij voorzien van 6 druk knoppen, die op eerste indruk zeer degelijk aanvoelen. De knoppen hebben een goed formaat en zitten onderling ook op een prettige afstand zodat je in “the heat of the moment” niet per ongeluk 2 knoppen tegelijk zal indrukken. En een knop per ongeluk indrukken is haast niet te doen, want ook mag er aardig gedrukt worden op de knoppen voordat je deze indrukt. Ondanks dat de travel van de knop relatief kort is geeft deze wel een hele fijne voelbare klik bij het indrukken. Het kwalitatief sterke gevoel blijft gelukkig niet alleen bij de knoppen, ook de 2 rotary encoders voelen zeer stevig aan. Het draaien gaat vrijwel moeiteloos, desondanks voel je elke stap die je draait duidelijk langskomen waardoor je nooit te weinig of te ver draait. Daar blijft het echter niet bij, deze rotary encoders zijn ook nog eens als een gewone knop te gebruiken door ze in te drukken. Het laatste wat wij aan de voorkant vinden zijn 2 funky switches. Deze kleine joysticks kunnen in 4 richtingen klikken maar kunnen ook als rotary encoder gebruikt worden, alsof dat nog niet genoeg was kunnen ze als 7e mogelijkheid ook nog ingedrukt worden als een gewone knop.

Tot slot zitten er op het exemplaar dat wij toegestuurd gekregen hebben de shifters aan de achterkant. Doordat deze voorzien zijn van neodymium magneten geeft de shifter een duidelijk gevoel bij indrukken wat lekker direct aanvoelt in tegenstelling tot schakelmodules met een veer. De shifters zijn voorzien van een fysieke schakelaar in de behuizing en niet van een hall sensor, echter doet dit niks af aan de functionaliteit en voelen de paddles erg fijn aan bij het schakelen.

Het Gebruik

Omdat het hier een los stuurwiel en een losse button module betreft zal je deze zelf op een hub moeten zetten om hem te kunnen gebruiken. Zelf hebben wij deze Turn Racing combinatie bevestigd op de Podium hub van Fanatec. Doordat deze hub relatief dik is kunnen wij hem niet rechtstreeks bevestigen door de ietwat onhandige plaatsing van de RJ45 poort. Met de Podium hub mis je net 1 a 2 mm ruimte waardoor hij aanloopt. Gelukkig hebben ze in de doos de oplossing meteen meegeleverd in de vorm van een metalen ring. Door deze er tussen te zetten loopt de hub niet meer aan en is het een klusje van nog geen 2 minuten om het stuur samen met de button module te bevestigen. Daarna is het een kwestie van het stuur op de wheelbase klikken, de signaalkabel er in stoppen en je bent klaar om in je sim te stappen.

Omdat een stukje kabel management nooit mis is waren wij erg enthousiast over het meegeleverde verbindstuk voor de USB kabel. Niets is uiteraard fijner als je die lange kabel richting je PC strak langs je aluminium profielen kan leggen om hem buiten het zicht weg te werken. Helaas kregen wij het met de meegeleverde materialen het niet voor elkaar om de signaalkabel netjes aan onze Avanzata te monteren. Gelukkig is dit echter met een extra setje t-slot moeren en langere boutjes alsnog prima te realiseren. Doordat er een USB verlengkabel bij zat konden wij alsnog de kabel netjes wegwerken voordat wij het stuur eens uitvoerig gingen testen.

Het aansluiten is letterlijk zo makkelijk als het insteken van een USB. De computer herkent de BP2 meteen als een controller waardoor je direct aan de slag kan. Alleen even de knoppen in je favoriete sims toewijzen en gassen maar! Ook in gebruik blijft het stuur zeer lekker aanvoelen. Het heeft een fijne diameter en een goede grip. Een fijne bijkomstigheid is natuurlijk dat het stuur gebruikt kan worden zonder handschoenen en dat hij zelfs met zweethandjes netjes blijft en goede grip geeft. De knoppen hebben wel een beste druk nodig om ingedrukt te worden, op zich is dit natuurlijk erg fijn aangezien de knoppen uit het stuur steken en niet er in liggen. Op deze manier kunnen de knoppen niet per ongeluk ingedrukt worden. Echter staan naar onze smaak de bovenste paar knoppen eigenlijk net iets te ver van het stuurwiel zelf af. Wij hebben geen hele kleine handen maar voor de 1e knop vanaf de rand moeten wij onze duim aardig strekken om deze in te kunnen drukken. Dit geldt zeker ook voor de 2e knop, hierbij moesten wij onze hand openen om deze te kunnen bedienen wat toch wel een beetje ten koste gaat van het comfort. Wat wel zeer comfortabel is op deze Turn Racing combinatie dat zijn de funky switches en de rotary encoders. Tijdens het rijden zijn deze makkelijk terug te vinden en de bediening is niks minder dan subliem. Het gevoel van de materialen en de feedback van het draaien en het drukken laten niks te wensen over. Last but not least, de meest gebruikte knoppen op ieder stuur; de schakelpaddles. Deze voelen erg lekker aan en geven een fijne klik bij het schakelen. Ook de paddles zelf (de carbon en de metalen) voelen beide stevig aan tijdens het rijden. Na ongeveer een uurtje rijden kregen wij echter wel wat last van onze onderarm. Dit kwam doordat de afstand tussen carbon shifter en het stuurwiel wel redelijk groot was. Hierdoor moesten wij het stuur een beetje vreemd vasthouden om regelmatig te kunnen schakelen. Gelukkig wordt er een extra setje metalen paddles meegeleverd die een stuk dichter bij het stuur staan. Met een simpele torx schroevendraaier is het een klusje van niks om beide kanten uit te wisselen. Met behulp van de markeringen op de paddles kan je ze op de juiste afstand zetten en je bent weer klaar om te racen.

Met het stuur helemaal naar smaak afgesteld konden er echte uren gemaakt worden met het stuur. Wij hebben voornamelijk in Assetto Corsa en zijn opvolger Assetto Corsa Competizione de kilometers gemaakt met dit stuur. Dit omdat wij hier veel van de verschillende knoppen gebruik konden maken en alles uitvoerig konden testen. Ook na lang gebruik blijft het stuur fijn aanvoelen en ziet hij er dankzij het rubberen materiaal nog netjes en schoon uit. Toch voelde het gebruik van de drukknoppen aan de bovenkant van de button plate wel wat intensief doordat we steeds onze hand moesten openen.

Conclusie

We zijn erg enthousiast over hoe compleet de inhoud is van de door Turn Racing geleverde producten. Zeker de extra aluminium paddles en het meegeleverde verbindingsstuk om de USB kabel mooi weg te werken zijn een pluspunt. Zowel het R320 Stuur als de BP2 Button Plate zijn beide van uitstekende kwaliteit. De materiaalkeuze voor het stuur is in onze ogen de perfecte keus, het stuurwiel houdt hierdoor lekker vast en heeft een prima grip. Daarnaast heeft het stuur ook nog eens weinig onderhoud nodig om netjes te blijven. Ook de BP2 Button Plate laat op zichzelf weinig te wensen over. Deze zit vol functionaliteiten waarvan iedere knop goed aanvoelt en duidelijke feedback geeft.

Toch houden we onderaan de streep een beetje gemengde gevoelens over aan de Turn Racing R320 in combinatie met de BP2 Button Plate. De reden hiervoor is eigenlijk puur de ergonomie. Zodra deze 2 componenten samenkomen mist er een klein beetje synergie en lijkt 1+1 toch net niet helemaal 2 te zijn. De schakelpaddles zijn gelukkig goed af te stellen naar je eigen voorkeur. Echter vinden wij het wel jammer dat de plaatsing van de bovenste rij knoppen iets te ver van de rand van het stuur staat, waardoor je dus zelf voor de meest herhaalde actie die je op de dichtstbijzijnde knop wilt hebben, je hand los moet laten van het stuur om deze in te kunnen drukken. Wel moeten we dit nuanceren door te noemen dat zo’n grote afstand naar de dichtstbijzijnde knoppen al snel ervaart wanneer je, ongeacht het merk, voor een stuurwiel kiest met een grotere diameter.

Prijstechnisch doet de door ons gereviewde combinatie zeker niet onder voor de meeste gangbare stuurwielen in de simrace wereld. Je krijgt absoluut waar voor je geld en het is zeker een goed duo waar wij ook in de toekomst nog met plezier gebruik van blijven maken.

Wil je op de hoogte blijven van SimRaceBlog content, nieuws, aankondigingen en (toekomstige) give-aways? Volg ons op Instagram @simraceblognl en/of ons Discord-kanaal.